MAÜ-ÇÖZMER
  • /
  • HABERLER
  • /
  • Üniversitemiz YETKİM Kimlik Federasyonu Sistemine Katıldı

Üniversitemiz YETKİM Kimlik Federasyonu Sistemine Katıldı

Mardin Artuklu Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığımızca sürdürülen çalışmalar neticesinde YETKİM Kimlik Federasyonu tarafından faaliyet gösteren ev, kurum veya servis sağlayıcı ağına 04.07.2024 tarihinde katılım sağlandı. 

TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağı ULAKNET’e bağlı yüksek eğitim ve araştırma kurumları için kurulmuş kimlik federasyonu YETKİM ile katılımcı kurumlar için kullanıcı adı, parola yönetimini kolaylaştırırken, sistem yönetimi için ihtiyaç duyulan işgücünü de azaltılabilecek. Böylece kullanıcıların e-posta, kütüphane ve öğrenci sistemi gibi farklı servislere tek bir adımda erişimi sağlanmış olacaktır.

YETKİM Nedir?
YETKİM, Ulusal Akademik Ağı ULAKNET’e bağlı yüksek eğitim ve araştırma kurumları için kurulmuş kimlik federasyonudur. YETKİM Kimlik Federasyonuna TÜBİTAK-ULAKBİM, 175’e yakın devlet ve vakıf üniversitesi katılım sağlamıştır. (YETKİM Katılımcılar web sitesi: https://yetkim.org.tr/katilimcilar/)

YETKİM, web kaynakları için Tek Oturum Açma (TOA) yöntemi ile kimlik doğrulama ve yetkilendirme altyapısı sağlar. Bu altyapı ile kurumlar arası web kaynaklarına erişim basit ve güvenli olur. TOA, tek bir kullanıcı ile tek oturum açarak tüm servislere erişim sağlayan bir kimlik doğrulama ve yetkilendirme mekanizmasıdır. 

YETKİM, TÜBİTAK ULAKBİM tarafında işletir ve aynı zamanda eduGAIN üyesidir. eduGAIN Avrupa Akademik ağı GEANT tarafından işletilen ve dünyadaki eğitim ve araştırma kurumlarının kimlik federasyonlarını bir araya getiren küresel bir hizmettir.  73 farklı ülkenin eğitim ve araştırma ağları tarafından işletilen federasyonların katılımı ile 2 bin 600’den fazla kimlik sağlayıcısı ve bin 800’den fazla hizmet sağlayıcısı aynı çatı altında toplanmıştır. YETKİM sayesinde kişiler, kendi kurumlarındaki kimlik bilgileri ile birçok web kaynağına erişim sağlayabilirler.

Yetkim ile ilgili detaylara https://yetkim.org.tr sayfasından erişebilirsiniz. 

eduGAIN ile hakkında daha detaylı bilgi için: https://edugain.org/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Üniversitemiz Kimlik Sunucusu hakkında detaylara https://www.artuklu.edu.tr/bilgi-islem-daire-baskanligi/yetkim sayfasından erişebilirsiniz.