MAÜ-ÇÖZMER
  • /
  • HABERLER
  • /
  • Dünyanın En Uzun İnsanına Üniversitemiz Telkari Atölyesinden Özel Yüzük

Dünyanın En Uzun İnsanına Üniversitemiz Telkari Atölyesinden Özel Yüzük

Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağlayan dünyanın en uzun insanı Mardin’li Sultan Kösen’e Üniversitemiz telkari atölyesinde hazırlanan özel gümüş yüzük hediye edildi.

27,5 santimetre büyüklükleri ile dünyanın en büyük ellerine de sahip olan Kösen’e ellerine uygun olarak Üniversitemize bağlı Midyat Telkari Atölyesinde hazırlanan özel yüzük Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Özcoşar tarafından kendisine hediye edildi.
Tasarımı Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’a ait olan yüzüğün taş dizaynı İbrahim Cihan usta, işçiliği ise Üniversitemiz Midyat Telkari Atölyesi telkâri ustası Murat Aslan tarafından yapıldı.
 
Rektörümüz Özcoşar: “Dünyanın En Büyük ellerine MAÜ Telkari Yüzüğü Çok Yakıştı”
Özel olarak Sultan Kösen için yüzüğü tasarlayan Özcoşar, dünyanın en büyük ellerine sahip Sultan’a üniversitemiz atölyelerinde yapılan telkari yüzüğün çok yakıştığını söyledi.
2009 yılında 2 metre 51 santimetre boyu ile ‘dünyanın en uzun boylu adamı’ unvanını alarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Sultan Kösen 15 yıldır bu rekorunu koruyor.
Kösen, aynı zamanda 27,5 santimetre büyüklükleri ile dünyanın en büyük ellerine de sahip.
 
Kendisi için özel tasarlanan ve Üniversitemiz telkari atölyesinde üretilen yüzük nedeniyle teşekkürlerini ileten dünyanın en uzun insanı Sultan Kösen, 15 yıldır elinde tuttuğu dünyanın en uzun boylu insanı unvanıyla yeniden yer aldığı 2024 Guiness Rekorlar Kitabını Rektörümüz Özcoşar’a hediye etti.